MONTESSORI METODIKA. KAIP UŽAUGINTI SAVARANKIŠKĄ IR SMALSŲ VAIKĄ?

Pirmieji gyvenimo metai yra svarbiausi tiek vaiko raidai, tiek jo asmenybės formavimuisi, todėl tėvams svarbu kuo anksčiau nuspręsti, kaip vaikas bus ugdomas ir pažindinamas su pasauliu. Apie Montessori mokymą ir jo naudą mes girdime vis dažniau, tačiau ar tikrai esame su juo susipažinę? Montessori metodika, kas tai?

Montessori metodika

Marija Montessori arba genialios metodikos ištakos

Marija Montessori buvo žymi XX a. pr. Italijos psichologė ir pedagogė, atradusi vaikų ugdymo metodą, kuris buvo lyg šviežias vėjo gūsis to meto pedagogikoje. Marija Montessori buvo pirmoji moteris Italijoje, baigusi medicinos mokslus. Turino edukacijos progrese Marija Montessori susipažino su tuometiniu Italijos mokslo ministru. Jis taip buvo sužavėtas Marija Montessori ir jos skaitytu pranešimu, kad net pakvietė ją vadovauti institucijai, dirbančiai su neįgaliais vaikais.

Būtent darbas su neįgaliais vaikais ir įkvėpė ją sukurti Montessori metodą. Romoje ji įkūrė vaikų namus, o jų auklėtiniai buvo ugdomi bei lavinami, remiantis naujuoju metodu. Antrasis pasaulinis karas ir kiti neramumai turėjo įtakos Marijos Montessori veiklai, ji persikelė savo žinių skleisti į Indiją, o savo paskutinius gyvenimo metus praleido Olandijoje. Atgarsiai apie Montessori pedagogiką po truputį sklido ir į kitas šalis, o šiandien, itin populiarią sąvoką „Montessori metodika“ visame pasaulyje lydi ir tokios, kaip  Montessori darželis, Montessori mokykla, Montessori filosofija, Montessori pedagogika ar net Montessori žaislai.

Auklėjimo sistema ar filosofija?

Sakoma, jog Montessori yra ne tik pedagogika, bet ir filosofija. Ir iš tiesų, Montessori metodika nesibaigia vakare užvėrus darželio ar mokyklos duris. Tėvai, nusprendę ugdyti vaiką Montessori metodu, turi pritaikyti šią mokymo sistemą ir namuose. Galima sakyti, jog į Montessori ugdymą įsitraukia ne tik vaikas, bet ir visa jo šeima. Šia metodika ugdomi vaikai ne tik įgyja išsilavinimą, bet ir formuoja požiūrį į aplink supantį pasaulį: geba atpažinti ne tik savo, bet ir kitų emocijas, išmoksta pagarbos bei rūpesčio kitiems. 

Montessori žaislai

Kuo ypatinga Montessori metodika?

Visų pirma, Montessori mokymo pagrindas yra nenutrūkstantis vaiko ugdymas per kasdienę veiklą. Taip vaikas nuo mažų dienų mokosi savarankiškumo, atsakingumo, o supančios aplinkos tyrinėjimas atveria kelią į vaiko smalsumą bei kūrybiškumą . Vaikams yra suteikiama pasirinkimo laisvė – taip jie yra mokomi, jog kiekvienas mes esame laisvas pasirinkti, kaip ir sprendimo padariniai priklauso nuo mūsų pačių. Taip yra ugdoma atsakomybė ne tik už save, bet ir už aplink supantį pasaulį. Žinoma, kiekvienoje klasėje yra priimtina laikytis taisyklių, kurios yra sukurtos tiek mokytojų, tiek pačių vaikų.

Montessori pedagogika. Didieji kelrodžiai – mokytojai

Mokytojas, kaip ir tėvai, yra svarbi Montessori mokymo grandinės dalis. Juk būtent mokytojas yra tas žmogus, su kuriuo vaikas praleidžia didžiąją dienos dalį: jis pasitinka ryte, organizuoja dienos veiklas ir mezga ryšį ne tik su auklėtiniu, bet ir su jo šeima. Mokytojas stengiasi stebėti ir atkreipti dėmesį į kiekvieną vaiką atskirai: ugdyti jo stipriąsias savybes, atsižvelgti į jo aktyvumą, būdą ar vystymąsi ir taip padėti atrasti jam tinkamus užsiėmimus. Ne veltui čia jie vadinami didžiaisiais kelrodžiais – būtent mokytojai padeda vaikui pažinti save, atrasti savo pomėgius ar netgi talentus.

Montessori pedagogika ir mišraus amžiaus vaikų grupės

Montessori ugdymas vyksta mišraus amžiaus grupėse. Taip vaikai skatinami bendradarbiauti ir įkvėpti vieni kitus: vyresni vaikai padeda mažiesiems susidoroti su užduotimis, o pastariesiems grupės vyresnieji yra pavyzdys, į kurį lygiuodamiesi jie greičiau mokosi ir tobulėja. Tokios mišrios grupės vaikus nuo mažens pratina prie neišvengiamų gyvenimo situacijų, kai tenka susidurti su įvairaus amžiaus žmonėmis, pavyzdžiui, universitete ar darbe. Visi kasdieniai užsiėmimai taip pat yra organizuojami taip, kad įtrauktų ir sudomintų įvairaus amžiaus vaikus.

Montessori baldai

Montessori metodika ir jos idėjų pritaikymas namuose

Jau minėjome, kad labai svarbi Montessori ugdymo dalis yra tėvų įsitraukimas, o tai yra kur kas paprasčiau nei gali pasirodyti: tiesiog pasitikėkite savo vaiku, jo galimybėmis ir jo sprendimais. Ryte leiskite vaikui savarankiškai pasikloti lovą ir išsirinkti drabužius, o vakare – nusiprausti ir susitvarkyti žaislus. Sudominkite vaiką buitimi: leiskite jam saugiai kartu suktis virtuvėje, padėti šluostant dulkes ar nešant pirkinius iš automobilio. Svarbiausia – kūrybiškumas ir pasitikėjimas vaiko sugebėjimais. Jie gali jus maloniai nustebinti!

Knygos ir žaislai – ne vaikams? Montessori žaislai

Klaidinga manyti, kad Montessori metodika ugdomi vaikai yra atskirti nuo mums įprastų žaislų ir knygų. Montessori šalininkų požiūris yra toks, kad knygos ir žaislai turi padėti vaikams lavintis ir skatinti jų kūrybiškumą bei protinius gebėjimus, todėl pramogas atsirenka kruopščiai. Pavyzdžiui, Montessori darželis dažniausiai neturi įprastos praktikos skaityti vaikams pasakas, nes žmogus maždaug tik nuo 6 metų pradeda atskirti realius dalykus nuo fantazijos. Pasakose pagrindinė istorijos mintis dažniausiai būna pateikta perkeltine prasme, todėl pasakojimus apie Raudonkepuraitę ar tris paršelius vaikai supranta ir įsimena kitaip, nei suaugę. Ar reiškia, jog Montessori metodu ugdomiems vaikams išvis neskaitomos knygos? Tikrai ne. Montessori darželis tiesiog pirmenybę teikia knygoms apie gamtą, draugystę, meilę. Kitaip tariant, Montessori darželis renkasi knygas, kuriose nėra vietos interpretacijai.

Montessori žaislai, kokie jie? Kaip sukurti Montessori aplinką savo namuose?

Be abejonės, itin mamų mėgstamos Montessori priemonės gyvena ir MESVAIKAMS.LT prekybos centre. Čia ne tik jūsų itin pamėgti vaiko savarankiškumą buityje ugdantys Montessori baldai (ir Montessori bokštelis – favoritas priešakyje), Montessori žaidimų/veiklos centrai, ypač mylimos ir graibstomos lavinamosios kortelės.

Montessori žaidimų erdvė

Kaip surasti Montessori mūsų prekybos centre?

Įveskite į paiešką žodį „Montessori“ arba spauskite čia.

Šiuo metu MESVAIKAMS.LT prekybos centre jau galima sutikti šiuos pardavėjus:

Visi šie prekių katalogai ypač mylimi prekybos centro svečių, tad jeigu dar nebuvote – kviečiame apsidairyti, kiek įvairiausių Montessori priemonių čia laukia išmaniųjų mažylių!

Dalintis
Nuoširdžiai Jūsų
MESVAIKAMS.LT komanda

Atsiliepimai

Net neįsivaizduojat, kaip aš džiaugiuosi jus atradusi 🥰 Negalvojau, kad gali būti tiek užsakymų, kai aplink tiek daug konkurencijos 😊 Savininkė labai šiltas, malonus žmogus.…
TOUCH OF SERENITY
Džiaugiamės netikėtai atradę ir pradėję bendradarbiavimą. Platforma patogi naudojimui ir kas ypač svarbu - greitis ir aiškumas! Greitas ir lengvai suprantamas prekių įkėlimas, valdymas, greita…
MADI KIDS
Džiaugiuosi prisijungusi prie didelės kūrėjų bendruomenės. Puslapis neapkrautas, aiškus, puikus prekių filtravimas pagal poreikį. Patogu tiek kūrėjui, tiek ir pirkėjui. Sėkmės ir nesustokite augti.
SIUVIMO MAGIJA
Smagu, kad atsirado tokia platforma. Paprasta naudoti ir patogu. Džiaugiamės, kad ir mes čia esame. Geriausios Jums kloties!
PAPAPŪGA
Prekių kėlimas tikrai labai paprastas ir neapsunkintas. Sveikinimai!
PAS BABĄ
Turiu pagirti Jūsų platformą, kadangi šiuo metu kaip galėdami stengiamės savo asortimentą įkelti į daug skirtingų platformų ir pastebėjom, kad pas Jus labai patogiai veikia…
HOLLA APRANGA VAIKAMS IR PAAUGLIAMS
Tik neseniai pradėjome naudotis MESVAIKAMS.LT platforma ir galiu pasakyti, kad labai džiaugiuosi, kad prisijungėme. Iš pradžių žiūrėjau skeptiškai,bet tikrai sulaukėme nemažai dėmėsio, o kas svarbiausia…
LIŪTI KIDS
Labai patiko ši platforma 👍 nes tokios vienijančios naujas vaikiškas prekes nebuvo🙂
DRAMBLIUKAS – VAIKIŠKA TECHNIKA
Jūsų atsiliepimų labai laukiame FB žinute arba info@mesvaikams.lt